OLEJEK Z MARAKUI – NIEDOCENIANY SPOSÓB NA ZDROWĄ SKÓRĘ I DOBRY SEN
Olejek z marakui nie jest bardzo popularny. Kiedy większość ludzi słyszy w ogóle słowo „marakuja”, pierwsze co przychodzi im na myśl to pyszny egzotyczny owoc, o słodko-kwaśnym miąższu. I to w zasadzie tyle w kwestii marakui. Tymczasem produkowany z niej olejek ma dziesiątki ważnych korzyści zdrowotnych – od niesamowitego wpływu na kondycję skóry do ułatwiania zasypiania i zmniejszania bólu mięśni.
Egzotyczna marakuja
Marakuja, inaczej męczennica jadalna lub passiflora to egzotyczny owoc, który w całej Ameryce Południowej i innych regionach świata jest wykorzystywany głównie w produkcji soków owocowych i deserów.
Pierwotnie pochodzi z lasów deszczowych i innych regionów Brazylii i Paragwaju.
Dziś owoc o jadalnej fioletowej skórce i słodko-kwaśnym miąższu jest znany na całym świecie.
Owoce marakui są niezwykle bogate w kilka niezbędnych witamin i minerałów, w tym witaminę C, witaminę A, kwas foliowy, żelazo, kompleks witamin B i fosfor.
Od dawna plemiona indiańskie wykorzystywały owoc marakui do celów leczniczych.
Owoce męczennicy stosowano w leczeniu wrzodów na skórze i innych zmian miejscowych, kaszlu oraz jako środek przeciwbólowy.
Aztekowie stosowali marakuję, aby pomóc ludziom cierpiącym na bezsenność i problemy z lękiem.
Olejek z marakui
Podczas gdy wszyscy na całym świecie znają i wykorzystują jadalny owoc marakui, a w szczególności jego słodki miąższ otaczający liczne nasiona, naukowcy w Europie wzięli pod lupę właśnie owe nasiona.
Okazało się, że olej ekstrahowany w szczególności z nasion marakui (chociaż czasami do jego produkcji używa się także kwiatów w celu wzbogacenia zapachu i dodatkowych właściwości leczniczych) ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne i wspomagające leczenie ran.
Jednak nie wszyscy wiedzą o pozostałych licznych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych drogocennego olejku z marakui, dlatego czas to zmienić.
Na skórę i stan zapalny
Jedną z najważniejszych właściwości leczniczych oleju z marakui jest to, że zapobiega on stanom zapalnym, co ma znaczenie w przypadku wielu wewnętrznych i zewnętrznych problemów zdrowotnych.
Olejek ten jest wypełniony kilkoma różnymi przeciwutleniaczami, w tym bioflawonoidami i alkaloidami, które pomagają organizmowi pozbyć się wolnych rodników i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego w organizmie.
Olejek z marakui spełnia także rolę naturalnego olejku przeciwsłonecznego oraz jest doskonałym produktem do stosowania na podrażnioną skórę po zbyt długim przebywaniu na słońcu.
Działa jak naturalny emolient – obecne w nasionach marakui naturalne tłuszcze doskonale nawilżają i nawadniają przesuszoną skórę.
Właściwości przeciwzapalne olejku z marakui są niezwykle pomocne w powstrzymaniu oznak starzenia się skóry.
Poza tym fakt, że olejek ten naturalnie zawiera właściwości antybiotyczne, może również pomóc osobom z poważnymi problemami skórnymi, takimi jak wyprysk, łuszczyca lub trądzik różowaty.
Na bezsenność, ból i nie tylko
Aztekowie od tysiącleci używali marakui jako naturalnego lekarstwa na bezsenność.
Współczesne badania wykazały, że Aztekowie mieli rację.
Skropienie poduszki przed snem kilkoma kroplami olejku z marakui ułatwia zasypianie i pomaga przespać całą noc bez epizodów nocnego przebudzania.
Co więcej, dodanie odrobiny tego olejku do wieczornej, ciepłej kąpieli pomaga w relaksacji, uspokaja układ nerwowy, łagodzi lęki, poprawia nastrój i rozluźnia napięte mięśnie.
Olejek z marakui stosowany do masażu przynosi ukojenie w bólach mięśni oraz miejscowo zmniejsza obrzęki i stan zapalny.
Może być stosowany jako naturalna alternatywa dla aspiryny, ibuprofenu i innych środków przeciwbólowych.
Dzięki wysokiemu poziomowi karotenoidów i likopenu olejek z marakui pomaga utrzymać w dobrej kondycji wzrok oraz uniknąć problemów z widzeniem u osób starszych.
Wśród korzyści płynących ze stosowania olejku z marakui na uwagę zasługuje także fakt, że w jednym z ostatnich badań przeprowadzonych przez International Journal of Pharma i Bio Sciences stwierdzono, iż olej marakui w formie inhalacji może być stosowany jako naturalny środek łagodzący objawy astmy oraz objawy innych uciążliwych chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli.
Jak wykorzystywać właściwości olejku?
Najpopularniejszą formą wykorzystywania leczniczych właściwości olejku z marakui jest jego miejscowe stosowanie.
W przypadku problemów ze skórą, po prostu należy kilka kropel tego olejku wmasować w zmienione chorobotwórczo miejsce.
Warto jednak pamiętać o rozcieńczeniu olejku z marakui w nośniku, np. nierafinowanym oleju kokosowym lub oleju arganowym.
Olejek marakui może być również stosowany w aromaterapii, inhalacjach i masażu.
Z racji tego, że olejek ten może wywołać reakcję alergiczną na bardzo wrażliwej skórze, należy zachować ostrożność podczas jego pierwszej aplikacji.
⇒ Czytaj także: OLEJEK Z PESTEK MALIN – NATURALNY FILTR PRZECIWSŁONECZNY I ODŻYWIENIE SKÓRY
♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie ⇒ KLIK
♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu ⇒ KLIK
♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=DqXPknJli7U