SOK Z GRANATU REMEDIUM NA RAKA PROSTATY
Sok z granatu nie tylko spowalnia rozwój raka prostaty, ale także nie dopuszcza do powstawania przerzutów do kości. Badania potwierdzają jego korzystny wpływ na hamowanie rozwoju komórek nowotworowych. W czym tkwi moc tych niepozornych owoców?
Antynowotworowe działanie soku z granatu
to przede wszystkim bogactwo antyoksydantów, silnych przeciwutleniaczy tzw. polifenoli.
Jego działanie antyoksydacyjne jest nawet 3-4 razy silniejsze niż czerwonego wina lub zielonej herbaty.
Naukowcy od dawna doceniają szerokie spektrum zastosowania leczniczego owoców granatu.
Oprócz korzystnego działania na zdrowie naczyń krwionośnych, serca, regulację ciśnienia krwi, układ nerwowy i pamięć oraz silne właściwości bakterio- i grzybobójcze, w badaniach potwierdzono także antynowotworowe działanie soku z granatu, zwłaszcza w przypadku raka prostaty i piersi.
Badania potwierdzają, że regularne picie już jednej szklanki takiego soku dziennie m.in. przyspiesza proces niszczenia komórek nowotworowych, reguluje cykl komórkowy oraz reguluje enzymy prokancerogenne.
Szczególnie wrażliwe na działanie soku z granatu są nowotwory hormonozależne jak np. rak sutka lub rak prostaty.
Granat i rak prostaty
Rak prostaty jest jedną z najgroźniejszych postaci raka.
Zaliczany jest do nowotworów hormonozależnych, gdyż jest pobudzany do wzrostu przez męski hormon płciowy testosteron.
U pacjentów w zaawansowanym stadium, u których doszło już do przerzutów lub wznowy choroby, często stosuje się tzw. terapię hormonalną.
Niestety rak prostaty jest w stanie przeciwstawić się tym terapiom i z czasem jego komórki stają się niewrażliwe na leczenie, przez co zaczynają się agresywnie namnażać i dają przerzuty do szpiku kostnego, węzłów chłonnych i płuc, co zwykle kończy się śmiercią pacjenta.
Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside udało się jednak ustalić, że sok z granatów hamuje ruch komórek nowotworowych oraz osłabia ich przyciąganie, nie dopuszczając do powstawania przerzutów raka prostaty do kości.
Magiczne składniki
Zespół naukowców pod kierownictwem dr Manueli Martins-Green potraktował sokiem z granatu oporne na testosteron hodowlane komórki raka prostaty.
Po tej procedurze zidentyfikowano składniki soku z granatów, które mają wpływ na procesy przylegania (adhezji) i migracji komórek raka prostaty.
Wśród nich znalazły się m.in. fenylopropanoidy, kwas hydrobenzoesowy, flawony i sprzężone kwasy tłuszczowe.
Powyższe związki silnie hamują działanie pewnego białka powstającego w szpiku kostnym, które przyciąga komórki raka do kości i sprawia, że zaczynają się tworzyć w nich guzy.
Autorzy badań wykazali, że sok z granatu wyraźnie hamuje aktywność tego białka i tym samym zapobiega tworzeniu się przerzutów do kości.
Tym samym po raz kolejny potwierdzono, że antynowotworowa siła tkwi w naturze.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=6KGCwHPU4sY