OTO ANTYBIOTYKI ODPOWIEDZIALNE ZA POWSTAWANIE KAMIENI NERKOWYCH

Doustne przyjmowanie pięciu powszechnie przepisywanych antybiotyków zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych u dzieci i dorosłych. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeanalizowali historie chorób kilkuset tysięcy pacjentów. Jakie to antybiotyki i co ustalili badacze?

Penicylina i spółka

Naukowcy ze szpitala dziecięcego w Filadelfii przeanalizowali elektroniczne zapisy dotyczące historii chorób 13 milionów dorosłych i dzieci z terenu Wielkiej Brytanii, z lat 1994-2015.

Wyniki 25 981 pacjentów, u których w międzyczasie rozwinęły się kamienie nerkowe, porównano z grupą kontrolną złożoną z 259 797, u których nie zdiagnozowano podobnej przypadłości.

Podczas weryfikacji danych zauważono, że wystąpienie kamieni nerkowych ma bezpośredni związek z przyjmowaniem jednego z pięciu różnych, często przepisywanych antybiotyków.

Do tej grupy zaliczono sulfonamidy, cefalosporyny, fluorochinolony, nitrofurantoinę i penicyliny o szerokim spektrum działania.

Przykładowo chorzy, którzy otrzymywali antybiotyki sulfonamidowe byli ponad dwa razy bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

W przypadku penicyliny o szerokim spektrum działania ryzyko to było o 27% wyższe niż w grupie kontrolnej.

Antybiotyki nie dla dzieci

Według badań, najsilniejsze zagrożenia związane z przyjmowaniem doustnych antybiotyków i zachorowaniem na kamicę nerkową występują u dzieci i młodzieży.

Co prawda, ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych zmniejszyło się z upływem czasu, ale pozostało podwyższone kilka lat po zastosowaniu antybiotyków.

Dr Gregory E. Tasian, urolog dziecięcy i epidemiolog ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii, kierownik badań, tłumaczy:

Pojawienie się kamieni nerkowych u dzieci jest szczególnie niepokojące, ponieważ trudno jednoznacznie stwierdzić, jak najlepiej leczyć młodych pacjentów z tą przypadłością.

[…] Tendencje związane ze zwiększoną częstością występowania kamieni nerkowych u nastolatków, w szczególności młodych kobiet, budzą również wiele obaw związanych z pojawieniem się innych chorób.

Dotyczy to sytuacji, w których kamienie nerkowe zwiększają ryzyko wystąpienia np. przewlekłej choroby nerek, chorób układu krążenia i chorób kości, szczególnie wśród młodych kobiet.

W latach 1997-2012 ryzyko pojawienia się kamicy nerkowej u kobiet wzrosło z 10,5% do 15,2%.

Dr Tasin zaznaczył również, że dzieci zbyt często przyjmują antybiotyki i ok. 30% z nich przepisywanych jest zupełnie niepotrzebnie.

Dlatego też tak ważne jest zwracanie uwagi na to, jakie leki i na co przepisują nam lekarze.

Naukowcy, którzy odkryli tę zależność, apelują, żeby pacjenci zachowali ostrożność i świadomie dopytywali o zagrożenia związane z przyjmowaniem antybiotyków i nie stosowali ich na każdą, nawet drobną infekcję.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.