JAK WYBRAĆ SOCZYSTEGO, SŁODKIEGO I DOJRZAŁEGO ARBUZA?
Wybór arbuza to niełatwa sprawa. Przyjemnie jest delektować się soczystymi i orzeźwiającymi arbuzami, tym bardziej że są one nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Jednak dla większości kupujących problem stanowi kupno odpowiedniego owocu. Kupując całego arbuza, musimy zmierzyć się z wyborem najlepszego owocu. Ale jak sprawdzić, czy nasz wybór jest trafny i mamy do czynienia z dojrzałym arbuzem? Oto kilka sztuczek i wskazówek, które pomogą ci dokonać właściwego wyboru.
Zdrowie w arbuzie
Arbuz, chociaż składa się w ok. 92% z wody, jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy.
Zawiera dużo przeciwutleniaczy, takich jak karoten, ryboflawina, kwas askorbinowy, tiamina, niacyna i likopen.
Co ciekawe, jeden większy kawałek arbuza zawiera 1,5 razy więcej likopenu (chroniącego nasz układ sercowo-naczyniowy i kości) niż duży, świeży pomidor.
Dodatkowo w pełni dojrzałe arbuzy mają działanie alkalizujące organizm, co pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby związane z dietą zakwaszającą.
Szczególnie zdrowe dla naszego organizmu są pestki arbuza, o czym więcej przeczytacie TUTAJ.
Poza tym jedzenie arbuzów pomaga obniżyć ciśnienie krwi, przyśpiesza regenerację mięśni u sportowców, chroni organizm przed rozwojem nowotworów, wspomaga przemianę materii, przyspiesza wychodzenie z infekcji układu moczowego, opóźnia procesy starzenia oraz dzięki obecnej w nich cytrulinie zwiększa popęd seksualny i likwiduje problemy z erekcją.
Jak wybrać dobrego arbuza?
Kiedy idziemy do sklepu, trudno nam jednoznacznie na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy arbuz jest dojrzały.
Tak naprawdę nie ma sposobu, który by w 100% zagwarantował, że kupimy owoc idealny, co nie zmienia faktu, że istnieje kilka sztuczek i wskazówek, których możemy użyć, by zwiększyć swe szanse na taki wybór.
Oto klika pożytecznych rad do wykorzystania przy zakupie arbuza:
- Upewnij się, że kupujesz arbuza w sezonie – to wtedy owoce są soczyste i słodkie. Arbuzy są dostępne od maja do września, ale najlepsze kupimy od połowy czerwca do końca sierpnia.
- Sprawdź kolor – wybieraj te arbuzy, które są bardziej żółte niż zielone, ponieważ wtedy masz do czynienia ze starszym i słodszym owocem. Pamiętaj jednak, aby nie był on dużo bardziej żółty niż wszystkie inne arbuzy na stoisku, bo wtedy może być już przejrzały. Również lśniąca skórka zazwyczaj jest gwarancją dojrzałego owocu.
- Zwróć uwagę na kształt – weź arbuza do ręki i upewnij się, że jest jednolicie, regularnie ukształtowany. Wtedy masz pewność, że otrzymał idealną ilość słońca i wody.
- Zważ – im cięższy owoc, tym lepiej.
- Posłuchaj dźwięku – wiele osób polega na znanym od dawnym teście „stukania” w arbuza jako wskaźniku jego dojrzałości. Wystarczy umieścić owoc 5 cm od ucha i stuknąć palcem kilka razy w jego skórkę. Jeżeli arbuz wydaje pusty, głuchy dźwięk, zwykle wtedy jest dojrzały.
- Zbadaj wygląd skórki – drobne białe linie lub malutkie brązowe kropki na arbuzie to przeważnie ślady ukąszeń owadów. Informują nas, że owoc jest na tyle słodki, że nawet pszczoły próbowały dostać się do jego środka.
- Sprawdź miejsce odcięcia łodygi – na jednym z końców powinna znajdować się ciemna, wyschnięta plama. Jeżeli to miejsce jest jeszcze miękkie i lepkie, lepiej odłóż owoc na miejsce. Arbuzy są gotowe do zbiorów, kiedy ich łodygi zaczną naturalnie ciemnieć i wysychać. Jeśli owoc zostanie zebrany, gdy łodyga jest jeszcze świeża i zielona, będzie niesmaczny.
- Obejrzyj spód – czyli miejsce, w którym arbuz dotykał ziemi. Powinno mieć kolor od kremowego do ciemnożółtego. Im ciemniejszy kolor spodu, tym dłużej owoce dojrzewały na słońcu. Jeśli na spodzie jest biała plamka lub jej w ogóle nie ma, odłóż arbuza z powrotem, ponieważ jest niedojrzały.
- Przy rozkrojonych arbuzach – zwracaj uwagę na to, aby miąższ nie był suchy, miał intensywnie czerwony kolor i upewnij się, że pestki są czarne.
Co jeszcze warto wiedzieć o arbuzach?
Pamiętaj, aby najlepiej kupować arbuzy w całości.
Tylko wtedy masz pewność, że dokładnie umyjesz owoc i unikniesz ewentualnego dostania się do środka pestycydów.
Przed pokrojeniem arbuza umyj go dokładnie pod bieżącą wodą szczoteczką maczaną w sodzie oczyszczonej lub occie jabłkowym.
Całe, nierozkrojone owoce należy przechowywać w temperaturze pokojowej przez maksymalnie dwa tygodnie.
Naukowcy udowodnili, że całe arbuzy przechowywane w temperaturze pokojowej dostarczają więcej składników odżywczych niż te trzymane w chłodzie lub świeżo zebrane.
Wynika to z faktu, że arbuzy po zebraniu nadal wytwarzają drogocenne dla zdrowia składniki odżywcze, a przechowywanie ich w chłodzie spowalnia ten proces.
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
https://www.youtube.com/watch?v=EXPpnFZSY4E
https://www.youtube.com/watch?v=8R4Odg9UMcM