GABA – SUPLEMENT LUDZI AKTYWNYCH I ZNERWICOWANYCH

GABA to suplement diety powszechnie stosowany w kulturystyce. Jest to kwas gamma-aminomasłowy. Jego zadaniem jest przyspieszanie procesów anabolicznych i regeneracji mięśniowej. Jest to związek chemiczny, który wykazuje dość szerokie zastosowanie. Posiada bowiem właściwości, nie tylko oddziałujące na budowę mięśni, ale również, chociażby na układ nerwowy, dzięki czemu są skuteczne w łagodzeniu objawów lękowych, uspokajaniu, rozluźnianiu i ułatwianiu zasypiania. Jest to więc suplement diety, którego stosowanie powinno być odpowiedzialne, ostrożne i zrównoważone. Zaleca się przyjmowanie go jedynie w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Warto również wcześniej zapoznać się dokładnie z jego działaniem i dowiedzieć się, jak go bezpiecznie stosować.

Czym jest GABA?

Suplement diety noszący nazwę GABA, jest związkiem chemicznym, który zalicza się do grupy aminokwasów.

Jednak w jego budowie nie występują białka.

GABA.jpg
Wzór chemiczny GABA foto.depositphotos.com

Uznaje się go za ważny neuroprzekaźnik, który prowadzi do ograniczenia aktywności w obrębie całego układu nerwowego.

W tej kwestii jego działanie polega na ułatwianiu koncentracji, zmniejszaniu pobudliwości, powodowaniu odprężenia oraz wyciszenia.

GABA jest pomocne w leczeniu zaburzeń oraz rozmaitych schorzeń, które pojawiają się na tle nerwowym.

Podaje się go np. przy stanach lękowych, epilepsji, ADHD czy atakach paniki.

Wykazano również, że niewielkie dawki tego suplementu, rzędu 2-3 gram, mają pozytywne oddziaływanie na regenerowanie się organizmu po wysiłku oraz przyrost tkanki mięśniowej.

Właśnie z tego powodu związek ten zyskał znaczną sławę pośród sportowców, w czasie gdy przeprowadzają oni intensywne treningi i są silnie narażeni na wyczerpanie.

GABA i jego działanie

Ten związek chemiczny wykazuje oddziaływanie na układ nerwowy.

Doprowadza do podniesienia progu pobudliwości komórek nerwowych, dzięki czemu jednocześnie powoduje zmniejszenie ich wrażliwości na bodźce.

Dzięki takiemu działaniu osoba która przyjmie tę substancję, odczuwa silne rozluźnienie i uspokojenie.

Dodatkowo podnosi się poziom wydzielania endorfin, więc poprawia się również nastrój i samopoczucie.

Za niezwykle istotne uznaje się nasenne działanie suplementu GABA.

Jeśli przyjmie się go bezpośrednio przed położeniem się spać, to zdecydowanie szybciej zaśniemy i dodatkowo nasz sen będzie głębszy, co sprzyja lepszemu wypoczynkowi i regeneracji.

To właśnie ten element działania GABA, najchętniej wykorzystują sportowcy, dla których nocna regeneracja jest niezwykle istotna.

Kulturyści wskazują na jeszcze jedno, z ich punktu widzenia niezwykle istotne zastosowanie suplementu GABA.

Mowa oczywiście o potęgowaniu produkcji hormonu wzrostu.

Jest on niezwykle istotny w procesie budowania masy mięśniowej, jak również stanowi ułatwienie dla spalania tkanki tłuszczowej.

GABA.jpg
foto.depositphotos.com

Badania potwierdzają, że nawet 70% hormonu wzrostu organizm wytwarza w czasie snu, tak więc dzięki oddziaływaniu GABA na lepszy, głębszy, dłuższy i spokojniejszy sen wzrasta stężenie hormonu wzrostu w organizmie.

GABA może powodować również inne efekty.

Wymienia się przede wszystkim jego pozytywny wpływ na łagodzenie negatywnych skutków stresu, zapobieganie skurczom mięśniowym, obniżanie poziomu kortyzolu (hormonu stresu), poprawianie zdolności kojarzenia i koncentracji, obniżanie ciśnienia krwi, poprawianie funkcjonowania układu odpornościowego, zwiększanie apetytu, wzrost produkcji kolagenu.

Jak należy dawkować GABA?

Początkowo, gdy rozpoczynamy suplementację GABA, wskazane jest przyjmowanie 1-2 gram dziennie (1- dotyczy kobiet oraz osób o niskiej wadze ciała, 2- wszystkich pozostałych).

Konieczne jest wzmożone obserwowanie swojego organizmu.

Po upływie 5 minut od zażycia suplementu powinniśmy poczuć charakterystyczne rozluźnienie oraz wyciszenie lub szybko usnąć, jeśli tak się nie stanie, przy kolejnym podaniu możemy zwiększyć dawkę o 50% i również się obserwować.

Przyjmowanie GABA powinno cechować się dużą ostrożnością.

Nie zaleca się suplementowania więcej niż 5 gram dziennie, gdyż wyższe dawki mogą prowadzić do pojawienia się objawów niepożądanych.

Za najlepszą, optymalną dawkę uznaje się 2-3 gramy, do niej powinniśmy dążyć i unikać dalszego zwiększania.

Po kilku dniach przyjmowania jednolitej dawki substancji w organizmie wytwarza się na nią określona tolerancja, co powoduje, że odczucia związane z jej zażywaniem stają się mniej wyraźne lub znikają.

Kiedy przyjmujemy GABA?

Suplement diety GABA przyjmujemy raz dziennie, około 30-60 minut przed zaśnięciem. Powinno się również podawać go jedynie na pusty żołądek.

Takie postępowanie sprawia, że zdecydowanie lepiej oddziałuje on na jakość snu, i drugiego dnia mamy dużo więcej energii.

Niektóre dane lub osoby czynnie uprawiające sport polecają, aby dodatkową dawkę GABA przyjmować rano.

Ma to spowodować jeszcze większe podwyższenie poziomu hormonu wzrostu.

Nie istnieją jednak żadne badania, które potwierdzałyby, że poranne zażycie wpływa na poprawę procesów anabolicznych w mięśniach.

Sportowców uczula się, że wysoce niewskazane jest przyjmowanie GABA, przed przystąpieniem do treningu.

Suplement ten powoduje rozluźnienie mięśni szkieletowych, nie będą one więc w stanie znieść dużych obciążeń, jakie pojawią się w czasie intensywnych ćwiczeń.

Można w ten sposób łatwo doprowadzić do poważnej kontuzji.

Skutki uboczne stosowania GABA

GABA to suplement diety, który podobnie jak inne produkty z tej grupy może powodować skutki uboczne.

Pojawiają się one jednak najczęściej przy przekroczeniu maksymalnej zalecanej dawki.

Może dojść do: uzależnienia psychicznego lub fizycznego (dochodzi do tego, jeśli suplement łączony jest z alkoholem lub jeśli przyjmujemy bardzo duże dawki), mrowienie twarzy, szyi i kończyn, spłycenie oddechu.

O tym należy pamiętać!

Jest to suplement diety, który nie powinien być przyjmowany dłużej niż przed kilka tygodni.

Jego suplementacja jest zalecana przede wszystkim u sportowców w okresie, gdy przeprowadzają intensywne treningi.

W tym czasie ich organizmy wykazują zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię.

Jeśli nadmiernie długo przyjmujemy GABA lub przekraczamy maksymalną dzienną dawkę, czyli 5 gram to może dojść do rozwinięcia się uzależnienia.

Koniecznie należy również pamiętać, że GABA nie wolno łączyć z alkoholem, gdyż powoduje on wzmożenie jego działania.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.